radomyshl.com Радомышль
 
28 травня 2012
-

Хто захистить людей?!

Хто захистить людей?!

Мої земляки, жителі Малинського, Радомишльського та Коростишівського районів Житомирської області доручили мені виступити з трибуни Верховної Ради, тому що насувається чергова екологічна катастрофа на зразок Чорнобильської. Постала серйозна загроза зневоднення Житомирського Полісся. У високих кабінетах НАК ( державної компанії) «Надра України» вирішили замахнутися “ екологічною” сокирою на здоров’я людей і збудувати на території цих районів дві фабрики по видобутку ільменіто-титанових руд. Тільки Торчинське родовище (Коростишівський і Радомишльський райони) площею понад 6 тис. га. Злобичське родовище (Малинський район) біля 4 тис.га.

Біля церковної святині - жіночого монастиря Афонської Божої Матері в урочищі Кип’яче біля с.Чоповичі б’є цілюща вода. Звідусіль їдуть сюди, щоб помолитися і зцілитися. І тут місцева влада, викрутивши руки депутатам, де погрозами, де лестощами спочатку домоглася прийняття рішень від місцевих рад про погодження на видобуток ільменітових руд забираючи останні землі запасу. Але вчасно схаменулись. Чоповицька селищна рада 4 травня скасувала своє попереднє рішення про надання погодження на користування надрами.

 

В моїх руках знаходяться звернення жителів Чоповицької селищної ради, Барвінківської сільської ради (загалом 7 населених пунктів, з підписами 1200 чоловік), які повстали проти намірів будувати титанові фабрики. Також 244 підписи зібрали жителі Моделева Радомишльського району і передали мені на сході села.

На сході мешканців в с.Торчин Коростишівського району 18 травня громада прийняла рішення не давати погодження на розробку родовищ ільменіто-титанових руд.

Проти видобутку ільменітів виступають і громади Чайківської і Пилиповицької сільських рад Радомишльського району. Але влада боїться народу. На ці зустрічі не їде. Більш того, почалося цькування людей з села Моделева правоохоронними органами.

Чим загрожує видобуток ільменіто-титанових руд в трьох районах Житомирської області? Відповідь: обезводненням, погіршенням екологічної безпеки і здоров’я людей.

За даними Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень Національної Академії наук науковців Т.П.Галушкіної та А.М.Максимова найменш забезпечені ресурсами підземних вод Миколаївська, Одеська, Чернівецька і, як не дивно, Житомирська області.

Виступаючи в Торчині перед сільською громадою директор дочірнього підприємства НАК «Надра України» «Житомирбуррозвідка» пан С. Поляков селянам заявив: «З початком промислового видобутку ільменітів у вас не стане води на глибину 25 метрів».

Виступаючи 25 квітня в Чоповичах заступник голови НАК «Надра України» М. Максімцев заявив: «Глибина кар’єру сягатиме 25-30 метрів. Рекультивація буде проводитись протягом 20 років. І головне, вода буде привозна».

Хто захистить людей?!

Враховуючи те, що в Україні споживається 320 літрів води на добу на одну особу, то на Житомирщині тільки 100 літрів, а нині жителям Іршанська Володар-Волинського району Житомирщини привозять воду двічі на тиждень, а то й один раз. Всього лише 80 літрів. Бо тут вже стоїть гірничо-збагачувальний комбінат з видобутку титанів.

Через відсутність водоочисних споруд якість питної води у цих районах не відповідає нормативам. Цілодобове водопостачання доступне тільки для 65% населених пунктів Житомирщини.

Крім обезводнення, будуть піддані плюндруванню земля і повітря, рослинний і тваринний світ. Під загрозою Малинське та Іршанське водосховища, природні заказники. І найважливіше – це здоров’я наших дітей і онуків. Біля Чопович планується будівництво фабрики і видобуток титану. З нині обстежених 290 дітей шкільного віку цього селища, тільки семеро, тобто 2%, є умовно здоровими. Я кажу як лікар – це демографічна катастрофа. А тут готують нову - екологічну !!!

Хто захистить людей?!

Уже не раз знищували Житомирське Полісся: це - меліорація, тобто необґрунтоване осушування боліт у 80-х роках ХХ століття, нині інтенсивне вирубування лісів, розробки гранітних кар’єрів, забруднення води, а потім Чорнобиль. Дійшло до того, що Житомирщина почала посідати перше місце по онкозахворюванням, анемії, хронічним тонзилітам, бронхітам тощо.

Навіть за Радянського Союзу, проаналізувавши густоту населення, гідрологічні умови, унікальність природи Житомирського Полісся, державні мужі та військово-промисловий комплекс вгамували свої апетити і збудували тільки один Іршанський гірничий комбінат.

Плануючи почати промисловий видобуток ільменіто-титанових руд з березня 2015 року, на Злобичському родовищі в розмірі 200 тисяч тон в рік, не враховуючи Торчинського родовища, буде нанесений останній удар по навколишньому середовищу та здоров’ю людей Житомирщини.

Хочу завершити свій виступ словами одного з депутатів Барвінківської сільської ради Станіслава Гуменюка: «Видобування і продаж корисних копалин - це найпримітивніший шлях економічного виживання будь-якої держави. Це – не економічне зміцнення, а лише знищення своєї землі, знищення свого народу. Адже Полісся й Карпати є легенями України, всієї Східної Європи».

Тому, прошу вважати мій виступ депутатським зверненням до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова, до Генерального прокурора України Віктора Пшонки та Міністра охорони навколишнього природного середовища Едуарда Ставицького.

 

Євген Добряк, народний депутат України, лікар-нейрохірург.


Увага!
Редакція сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту, залишені ними у коментарях.
За зміст коментаря відповідає його автор.
 • Ось це я розумію! Ось це реальне вирішення реальної проблеми, що стосується не одного під'їзду, а жителів кількох районів! Це не лапмочку вкрутити і не іменні сміттєві урни поставити і не фарбу роздавати.. Це те, що має робити влада! Все вищеперечислене повинно виконуватися комунальними службами! Задумайтесь, про що тут йдеться! Всі чули про кар'єр в с. Забілоччя? Поцікавтеся, що то була за місцина? За словами вже покійного сусіда, там колись були такі болота, що німці туди не зайшли. Коли почали розробляти мармур - вода покинула ту місцевість. Люди почали хворіти раком, в них випадали зуби. На нас насувається нова біда. При теперішній владі страшно уявити, як будуть нехтувати українцями, при отриманні прибутку місцеві "князьки".
 • Все равно бабло победит.
 • aleksandr, я сумніваюсь.
 • За 5 гривень таксистов убивают, а за большое бабло будут прислушиваться к местным жителям?

  У нас же сырьевая экономика...

  Донецкие на этом и поднялись
 • Розумієш, коли в людей не буде води - їм залишиться вмирати. А вмирати не хочеться.. Я б на їх місці притиснув би кілька чиновників до стіни (що вони і зроблять). Вони ж (чиновники) сцикота неймовірна..
 • Что сделали с ВТЦ Ираком из-за сотен нефти?
 • ми жители села Чайкивка недамо загубити наше село. На збори зибралось биш ниж 300 чоловик. И влада мисцева чуть в штани неналожила коли неи пидперли. Все зробили що ми сказали. Ми село недамо в обиду и зруйнувати.
 • aleksandr, бачиш ;) Ось сила народу!!! В ЄДНОСТІ! Разом збираєтесь, щоб вбити кілька літрів горілки? То зберіться разом, щоб взяти те, що ви хочете!
 • Doktor,
  молодці , так тримати.
  якщо будемо мовчати, то зроблять скоро нас рабами.
 • та стараемось но наших сил може и невистачити. Тому потрибнма допомога всього району. Так як и проблема буде не тильки в нас ай в райони и за його межами.
 • Шановні чайківчани! Дійсно, ваш сільський голова один-єдиний віддає титанам всю орну землю, майже 2 тис. га! Будете мовчати, то ваші діти не будуть бачити ані трави, ані води. Вас завжди підтримають райдепутати, правда, за "владний табір", не ручаюся.А опозиційні фракції ніколи не підуть проти волі людей.
 • Забiлоцький карьер от от почнуть розробляти.Говорять що на 50-100 м.В прошлому роцi навiть телебачення приiзжало.На всю Украiну розповiли що голова сiльради пiдробила документи.I нiкого це не спинило.Додайте до Забiлоччя Чайкiвку.Що отримаемо в сумi-СТРАШНО ПОДУМАТИ.