Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

22 листопада сесію облради супроводжував пікет. Люди Житомирщини відстоювали свою землю та право на чисте повітря, адже розробки титанових руд ставлять під загрозу не тільки екологію, але й життя не одного поселення. Чому приїхали всі ці люди і чого вони вимагають? Для Житомир-онлайн вони розповіли, що привело їх та що змусило влаштувати пікет. 

 

Ольга Фльорко – голова сільської ради с. Торчин Коростишівсього району.


Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

“Приїхати сюди – наше одностайне рішення. В інтернеті ми побачили, що в п’ятницю буде розглядатись проект рішення про Торчинське родовище та надання дозволу на видобуток титану на нашій території. Ми приїхали з добрими намірами – розказати про біль наших душ, щоб більше людей почули нас і підтримали. Адже якщо це горе станеться в нас, то воно піде і далі. Не можна допустити на нашій дорогій Житомирщині цей злочин. Родовище займає половину нашого села, це означає, що половина хат разом з людьми просто підуть під землю. Про переселення ніяке мова не йде, йде мова тільки про земельну ділянку. Люди кинуті напризволяще, ніхто їх не захищає .

Хоч в таких питаннях і мають враховувати рішення органів місцевого самоврядування, але нашої думки ніхто не запитував. Навпаки, мені подзвонили впливові люди з Києва та сказали, що можуть легко обійтись і без погоджень сільських рад. Так що переступлять через нас і підуть далі. Трапиться те саме, що сталось в Іршанську. Ми не хочемо допустити цього на нашій території , адже пустеля Гобі буде відпочивати в порівнянні з Поліссям, там хоч верблюжа колючка росте, а у нас нічого не буде. Тому ми тут відстоюємо свої права і свою землю.” 

 

Ось фотографії з місця, де раніше видобували ільмініт. Це не якесь вигадане місце. Це Житомирщина. 

Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

Станіслав Гуменюк, голова Громадського руху опору «Врятуємо Полісся!».

“Ми виросли з громадського руху «Врятуємо Чоповичі», бо думали, що тільки нашим землям, нашим монастирям і рікам загрожує небезпека. Виявилось, що проблема набагато глобальніша, тому 6 районів Житомирщини об’єднались . Об’єднались люди, які не хочуть, щоб біля їхніх хат видобували титан. Ми виступали на комісії 13 листопада, нам сказали, що питання по Торчинському родовищу розглядатись не будуть, але ми не маємо права заборонити депутату підняти це питання. 22 листопада не винесли питання Торчинського родовища на розгляд тому, що не готові всі документи. Значить, на наступній сесії, коли будуть готові документи це питання знову винесуть. Вони добиваються своїх цілей, ми повинні добитись своєї мети: показати, що вони порушують Українське законодавство. А депутати доказують, що ми порушуємо законодавство, бо не даємо ці дозволи. Вся проблема в тому, що Українське законодавство не підведене до якихось норм. В ньому маса суперечностей. Закон про місцеве самоврядування суперечить Закону про надра, всі їхні рішення суперечать закону про екологічну експертизу та Закону про охорону навколишнього середовища. Українська законодавча база, яка регулює питання охорони навколишнього середовища і користування корисними копалинами не підведена під вимоги Орхуської конвенції від 25.06.1998 р., під якими підписалась Україна. Україна порушує своє законодавство. А от коли в Конституції пропишуть, що українцям не потрібне свіже повітря – тоді вже нічого нам не залишиться робити, доведеться виконувати умови такої Конституції.”  

Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

Тому ми приїхали з такими вимогами: 

1. Винести на обговорення 12 сесії обласної ради та прийняти рішення про скасування рішення 10 сесії обласної ради № 609 від 07.06.2012 р. як такого, що суперечить вимогам українського законодавства та міжнародним нормативно-правовим актам, зокрема:

– Конституції України;

– Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

– Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про екологічну експертизу»;

– Закону України «Про об‘єкти підвищеної небезпеки»;

– Орхуської конвенції від 25.06.1998 р. (Конвенція Європейської Економічної Комісії ООН «Про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступі до правосуддя з питань щодо навколишнього середовища»), ратифікована Законом України від 06.06.1999 р. № 832;

– постанові Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 554 «Про перелік видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну експертизу»;

– постанові Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об’єктами підвищеної небезпеки». 

 

Відео, яке підготувало обєднання “Врятуємо Полісся!”:

Докіль Юрій, житель с. Чайківка Радомишльського району.

Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

“Ми зібрали громаду села та обговорили план дій. В результаті вирішили їхати до обласної ради та відстоювати тут свої права. Коли дійшла черга до поїздки, ми замовили автобуси в автопідприємстві. Але через день нам подзвонили, сказали, що приїхали працівники ДАЇ і попередили: «Якщо хтось поїде в Чайківку – заберемо ліцензію, будете мати великі проблеми». Ми звернулись до інших перевізників, знову замовили автобуси, але на переддень виїзду подзвонили звідти і сказали, що їм надійшов наказ не їхати в Чайківку, інакше будуть неприємні наслідки. Ми дзвонили і до інших перевізників по області, всі погоджувались, але як тільки мова заходила за Чайківку – всі відмовлялись. Тому добирались своїм ходом, у кого були свої машини, ті нас і підвозили. На центральних дорогах було багато постів ДАЇ, тому їхали манівцями, як от кажуть… Але добрались всі, тепер ми тут відстоюємо свою землю!”  

Жителі с. Торчин, Коростишівський район. 

Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

Територія цього родовища проходить як раз по нашим вулицям, по нашим хатам. Ні про яке відселення ніхто не говорить, ми не знаємо, куди нам подітись. Стільки сил і часу я вклала в цю хату, щоб її добудувати! Недосипала, гроші складала… а що тепер? Все залишити і йти незнамо куди? І знову потрібно буде скільки пахати, щоб нормально жити? А куди дітей притулити, батьків стареньких? Хто про них подумав, про нас всіх хто думав, коли приїхали і сказали, що будуть родовище розробляти? А куди хазяйство діти? Не буде худоби, не буде води в криниці, не буде полів, з чого нам жити?” Джерело: http://zhitomir-online.com/suspilstvo/12661-titanove-gore-zhitomirschini.html

Думка експерта. Микола Іванович Москальчук, викладач Житомирського національного агроекологічного університету.  

Титанове горе Житомирщини. ФОТО, ВІДЕО.

На сьогоднішній день на першому місці серед проблем планети є проблеми екологічні. Проблема території, питної води, родючості грунтів, зникнення окремих видів рослин і тварин, проблема відходів та чистого повітря. 

У «Повістці дня на ХХІ століття» – головному документі Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку (Ріо-де-Жанейро, 1992), вказано, що програми дії людства мають бути розраховані на перспективу. На першому плані повинні вирішуватись екологічні проблеми: розвиток «зеленої» економіки. Постановлено, що до 1996 року органи місцевої влади в Україні повинні розробити програми сталого розвитку екології. На сьогоднішній день в Україні така програма є, але в області і Житомирі такої програми немає. 

Згідно Загальнодержавної програми формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, держава повинна виділити мінімум 10% території для природоохоронних об’єктів. Це стосується кожної області, кожного району та населеного пункту. Однак, на сьогодні Україна виділила лишень близько 5% території для екологічної мережі, а Житомирська область лишень 4%. А сам Житомир і того менше – ні скверів, ні нормальних парків для відпочинку, мало газонів.

Наступним етапом формування екомережі стало ухвалення Закону України «Про екологічну мережу» (24.06. 2004). Згідно з Законом України «Про Генеральну схему планування території України» та постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1291 «Про забезпечення реалізації Закону України «Про Генеральну схему планування території України» формування екомережі знаходиться в пріоритеті. Житомирська область має розробити проект програм впродовж 2012 року. Тобто, цієї програми все ще немає. В 25 областей є, а у нас немає.

Тобто, на початку область має розробити проект програм формування екомережі, а вже після того проймати рішення про кар’єри. Влада віддає територію не під природоохоронні об’єкти, а під видобуток титану. Це злочин!

Що ми матимемо у перспективі? Робочі місця на кілька років? А потім перетворимо Полісся на пустелю! Річки забруднемо, відходи створимо… і заради чого? Пенсійні надходження куди підуть, якщо об’єкт не зареєстровано в області? Ось трішки статистики: за 9 місяців 2012 року в бюджет області надійшло лише 4,8% коштів за користування надрами, 3,8% за користування ресурсами. А куди ділось всі інше? Ми нічого доброго не отримаємо від видобутку титану на нашій землі!

Джерело: Житомир-онлайн