Останніми роками все гостріше й гостріше наше суспільство починає турбувати проблема дитячої злочинності. Злочини, скоєні неповнолітніми, з кожним роком зростають. В Україні кожен 30 злочин скоєно неповнолітнім.
За статистичними даними на сьогодні злочинність неповнолітніх має таку структуру: злочини, пов’язані з наркотиками – 2,8 %; хуліганство – 6,2%; крадіжки – 70,5%; злочини проти життя та здоров’я – 2,1%; інше – 9,4%.
Злочинність серед молоді все більше набуває групового характеру. Питома вага злочинів, учинених групами, становить 70%. Щодня підлітки в Україні вчиняють понад 100 злочинів, у тому числі одне вбивство або злочин із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень, одне зґвалтування, два-три розбійні напади, вісім пограбувань, сімдесят крадіжок приватного та державного майна
Якщо в минулому неповнолітні вчиняли злочини через важке матеріальне становище та були переважно учнями шкіл-інтернатів та професійних училищ, то сьогодні складне матеріальне становище не є рушійною силою для вчинення злочину, а неповнолітні, що вчинили злочин, це переважно учні шкіл, технікумів, коледжів, навіть університетів та проживають в сім’ях з середнім достатком.
Згідно інформації, наданої Радомишльським РВ УМВС України в Житомирській області, на території Радомишльського району протягом 2013 року 16 неповнолітніми скоєно 16 злочинів. З загального числа злочинів: 10 тяжких, 6 – середньої тяжкості, 4 злочини неповнолітні скоїли в групі. Переважна більшість злочинів скоєна мешканцями Радомишля і майже всі неповнолітні, що вчинили злочин, є учнями шкіл або вищих навчальних закладів. Після детального аналізу кожного злочину було встановлено, що в загальній масі, злочини скоєні 16 – 17 річними юнаками, які проживають в неповних сім’ях або в тих сім’ях, де батьки неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки. Основними ж причинами, що штовхають дітей на злочинний шлях, є впевненість у власній безнаказаності у зв’язку з їх юним віком, компанія, яка вміло нав’язує свою волю та відсутність змістовного дозвілля.
Проте, найголовнішою причиною дитячої злочинності, на мою думку, є відсутність необхідного виховання дітей вдома та послаблення батьківського авторитету в суспільстві в цілому. Спрацьовує простий закон: коли батьки не приділяють належної уваги вихованню своїх дітей, за них це роблять: вулиця, погана компанія, телебачення, інтернет, алкоголь та наркотики…
Різні державні установи та громадські організації проводять велику роботу у боротьбі з дитячою злочинністю, алкоголізмом та наркоманією, проте ніхто не може замінити дитині родину, з якої і починається наше суспільство…
Головний спеціаліст служби у справах дітей