Радомишль - новини

У РАДОМИШЛІ ВКОТРЕ СКЛИКАЛИ КОМІСІЮ З ПИТАНЬ РЕФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ ГРОМАД (ВІДЕО)

У РАДОМИШЛІ ВКОТРЕ СКЛИКАЛИ КОМІСІЮ З ПИТАНЬ РЕФОРМУВАННЯ МІСЦЕВИХ ГРОМАД

15 липня, у райдержадміністрації пройшла нарада з питань реформування місцевих територіальних громад. Незважаючи на вже проведену роботу, все ж є ряд питань, які ще необхідно доопрацювати. Недостатнє інформування громадськості, відсутність адекватних роз’яснень породило істерію на кшталт «люди не хочуть таких реформ», «реформи нав’язують», «це знищить село». Очевидно і те, що децентралізація викликає певний спротив і серед працівників органів місцевого самоврядування, які звикли при мінімальній відповідальності не мати повноважень, не мати ресурсів, але мати якусь стабільну заробітну плату…

За словами одного з виступаючих, директора «Офісу реформ» Житомирської облдержадміністрації Роман Слідзевський, на сесії облради було прийнято рішення і затверджено перспективний план об’єднання територій громад Житомирщини згідно якого вони скорочувалися з 631 до 59-ти шляхом добровільного об’єднання, виходячи з пропозицій районів. Однак, після відповідної перевірки експертами у Мінюсті, інших міністерствах та департаментах, щодо наявності достатньої інфраструктури, позитивного матеріального балансу, фінансової спроможності та самодостатності, виявилось, що з 59 новоутворених місцевих громад відповідає критеріям лише 34.

Згідно аналітичних перевірок, Радомишльська та Потіївська об’єднані громади «плюсують» у власних джерелах доходів до бюджету, однак Вишевицька і Городецька навпаки – «мінусують». Варто зауважити, що держава не має намірів надалі надавати субвенції та дотувати сільські ради, тому одним з критеріїв і є об’єднання у самодостатні місцеві громади.

Було також наголошено, що апарат новоутворених об’єднань буде нараховувати від 30 до 40 чоловік. Окрім того будуть функціонувати такі установи, як казначейство, пенсійний фонд, служби соціального захисту та пожежної охорони, тощо. Словом, якщо для Радомишля ці питання вирішити не складно, то, наприклад, для тієї ж Потіївки вони можуть викликати ряд проблематичних рішень, таких як пошуки приміщень для цих установ, підбір кваліфікованих кадрів: юристів, лікарів, екологів, тощо.

З деяких виступів на нараді, можна було зробити висновки, що не всі нюанси об’єднання громад були роз’яснені міським, сільським та селищним головам. Наприклад, Вишевицький сільський голова в своєму емоційному виступі не озвучив жодних переконливих фінансових, чи матеріальних перспектив та можливих преференцій, які могли б принести самодостатність сусіднім сільським громадам, що у перспективі мали б увійти до Вишевицької новоутвореної територіальної громади.

У своєму виступі радник голови облради Петро Рудницький роз’яснив присутнім права громад та їх голів при добровільному об’єднанні у межах нещодавно прийнятих законів, переваги таких новоутворень у розширенні податкової і додаткової фінансової бази на виконання делегованих повноважень. А також негативні наслідки у разі непродуманих рішень при прийнятті бюджету на 2016 рік для сільських громад, які залишаться у старій колії і відмовляться від об’єднання.

Незаперечним фактом є те, що децентралізація є одним із фундаментальних принципів системи державного управління розвинених країн. Експерти єдині у заявах, що будь-яка система адміністративного устрою буде ефективною тоді, коли в ній рівномірно буде поєднано три компоненти: повноваження, ресурси та відповідальність. Реалізація повноважень має відбуватись там, де ці повноваження є найбільш важливими для людей. Чим далі повноваження від місця, де вони повинні реалізовуватись, тим вищою буде корупційна складова. Саме тому дана реформа й покликана наблизити послуги до людей і зробити владу відповідальною перед ними.

Джерело: Мій Радомишль