Радомишль - новини

МЕШКАНЦІ СЕЛА МАЛА РАЧА ГОТОВІ ПЕРЕКРИВАТИ ДОРОГУ, АБИ ЗБЕРЕГТИ ШКОЛУ (ФОТО. ВІДЕО)

МЕШКАНЦІ СЕЛА МАЛА РАЧА ГОТОВІ ПЕРЕКРИВАТИ ДОРОГУ, АБИ ЗБЕРЕГТИ ШКОЛУ (ФОТО. ВІДЕО)

На захист своєї школи стали мешканці села Мала Рача Радомишльського району. Люди обурені: попри їх волю депутати районної ради вирішили реорганізувати їх школу, де вчиться 52 дитини. Тепер тут вчитимуться учні початкових класів, решту дітей переведуть у школу в сусідньому селі за 5 кілометрів звідси. Учні і їх батьки – проти.

«Всім подобається тут вчитися і ніхто не хоче, щоб цю школу закривали, тому що от на приклад я живу у самому кінці села і мені йти до найближчої зупинки 4 або більше кілометрів. А потім ще на маршрутці забитій їхати кудись і ще добиратися до школи. А якщо взимку замете дороги, я до маршрутки навіть не доберусь», – каже восьмикласниця Анастасія Мельниченко.

Не згодні з рішенням депутатів селяни вирішили – у вересні поведуть своїх дітей саме до цієї школи, тож вийшли на прибирання, аби підготувати територію до навчального року. Рівнем знань, які дають вчителі, батьки задоволені. Те, що зараз тут мало учнів, проблемою не вважають, адже у селі підростає понад 70 малят, за кілька років вони і наповнять школу.

«Треба обов\’язково добитися, щоб наша школа залишилась. А куди приміщення наші дінуть такі? Ми ось цю майстерню своїми руками будували, на фундамент каміння носили. Ну от як закрити і кому віддати?», – каже мешканка села Ольга Пастушенко.

МЕШКАНЦІ СЕЛА МАЛА РАЧА ГОТОВІ ПЕРЕКРИВАТИ ДОРОГУ, АБИ ЗБЕРЕГТИ ШКОЛУ (ФОТО. ВІДЕО)

«Я – інвалід ІІІ групи і мені сьогодні дочку возити в місто, давати їй гроші, щоб вона заїхала в школу і назад, і на харчування – я не протягну так на своїх 900 грн пенсії. Я не зможу дати дитині те навчання, яке я зможу їй дати у цій школі», – скаржиться голова батьківського комітету Лариса Федоренко.

«Втратити на сьогоднішній день такий колектив пед. організаторів і вчителів – це злочин», – додає мешканка села Марина Хруль.

Депутати районної ради не мали права вирішувати долю школи без згоди селян, певні люди. Аби оскаржити це рішення, вони вже звернулися до суду.

«За законом про місцеве самоврядування, за законом про освіту питання реорганізації і закриття шкіл може вирішувати тільки місцева рада – тобто сільська, селищна, міська. Два рази сільська рада розглядала це питання, не дала згоди. А на сесії районної ради депутати проголосували за те, щоб реорганізувати нашу школу з 1-го, 2-го ступенів у Малорацьку школу 1-го ступеня», – пояснює директор Малорацької загальноосвітньої школи Алла Романенко.

«Мене особисто, як депутата, це обурює найбільше, що сьогодні не запитують на громаду, не запитують місцеву владу. Вирішують питання так, як вони запланували», – каже депутат сільської ради Олена Хруль.

МЕШКАНЦІ СЕЛА МАЛА РАЧА ГОТОВІ ПЕРЕКРИВАТИ ДОРОГУ, АБИ ЗБЕРЕГТИ ШКОЛУ (ФОТО. ВІДЕО)

У районному відділі освіти певні – реорганізація піде лише на користь учням, а ще заощадить району кількасот тисяч гривень.

«У 4 класі – три учня, у 5 класі – три учня, у 8 класі – чотири учня. Такі класи навіть державою не відкриваються. Як правило, це учні 4 класу ходять разом з учнями 1 класу в один клас. І вчителька половину уроку приділяє першокласникам, вчить їх буквочки писати, а половину – ділення. Про яку якість освіти можна говорити?», – наголошує начальник відділу освіти Радомишльської РДА Наталія Яковишина.

Із 12 вчителів чотирьох чиновники планують залишити у початковій школі, двом запропонують роботу в районі, а шістьох педагогів пенсійного віку скоротять. Усіх дітей обіцяють возити на уроки шкільним автобусом.

Голова Радомишльської районної ради Віктор Міхненко наводить цифри, якими керувалися, коли приймали рішення щодо реорганізації.

«Цього року державою виділено з розрахунку на одного учня у вигляді субвенції 747 тисяч. І зараз на даний момент не вистачає приблизно 164 тисячі. Коли є автобус, коли є близькість іншої школи – просто депутати районної ради не побачили іншого шляху і тому прийняли рішення відносно реорганізації цієї школи. Ми плануємо, ми б хотіли, щоб там залишилась школа І ступеня та дитячий садочок організувати у вільних приміщеннях, якого немає на території цього села», – каже Віктор Міхненко.

Нині в області оптимізували вже 36 малокомплектних шкіл, до кінця року планують реорганізувати ще 40. Чиновники певні – від такої реформи виграють як учні, так і держава. Втім наголошують – закриває школи не обласне управління освіти, а міські та районні ради.

«Управління освіти і науки ОДА надає рекомендації, контролює, дивиться, радить районним рада. Компетенція відкриття чи закриття цього чи іншого навчального закладу – це компетенція районної ради. Якісні освітні послуги можуть надаватися лише тоді, коли у нас є повнокомплектна школа, забезпечена вчителями, а не один вчитель на 1 клас і він же в 7 класі, і він їх об\’єднує», – каже начальник управління освіти Вадим Калінін.

Мешканці села Мала Рача словам чиновників не вірять і щоб захистити свою школу, готові навіть перекривати дороги.

Джерело: Житомир.info