Радомишль - новини

У психоневрологічному інтернаті в Радомишлі б’ють підопічних і не надають належної медичної допомоги. + ФОТО

У психоневрологічному інтернаті в Радомишлі б’ють підопічних і не надають належної медичної допомоги. +ФОТО

Грубі порушення прав підопічних на медичну допомогу і захист від насильства виявлені під час моніторингового візиту до Радомишльського психоневрологічного інтернаті на Житомирщині

Здійснено повторний моніторинговий візит представника Уповноваженого з дотримання прав людини в місцях несвободи Олександра Гатіятулліна та Представника Уповноваженого ВРУ з прав людини у північних областях Ігоря Гуріна спільно з моніторинговою групою НПМ до Радомишльського психоневрологічного інтернату у Житомирській області.

З часу попереднього візиту у травні 2017 року усунуто частину недоліків. Зокрема, припинена практика ізолювання підопічних, на належному рівні забезпечено питний режим, відремонтовано лазню. Крім того, моніторингова група як позитив відзначила різноманітність зайнятості підопічних закладу в трудових майстернях, де із задоволенням займаються жінки. Також територію закладу облаштовано альтанки та куточками для відпочинку.

Водночас виявлені грубі порушення прав підопічних на медичну допомогу. Установа має ліцензію на господарську діяльність з медичної практики, в ній працює на 0,5 ставки лікар-терапевт. Підопічними укладені декларації з сімейним лікарем. Попри це, жінки не отримують належних медичних послуг. Так, у однієї ліжко хворої підопічної виявлено глибокий та обширний пролежень, вона страждає через нестерпний біль. Лікар оглядав і призначав їй лікування майже місяць тому. На вимогу моніторингової групи сімейним лікарем оглянуто жінку і призначено консультування хірурга.

У психоневрологічному інтернаті в Радомишлі б’ють підопічних і не надають належної медичної допомоги. +ФОТО

Також моніторингову групу шокувала відсутність найнеобхідніших для лікування підопічних медикаментів: нейролептиків, протисудомних, седативних препаратів. В інтернаті обладнаний сучасний кабінет масажиста, але понад півроку його послуги підопічні не отримують. Та й раніше масаж робили лише трьом-чотирьом підопічним в місяць. Не ведеться належна медична документація, лікарі формально оглядають підопічних і не контролюють виконання своїх призначень, не здійснюється фіксація і повідомлення органи поліції про виявлені тілесні ушкодження, як того вимагає спільний наказ МВС України і МОЗ України від 06.07.2016 № 612/679.

Під час приватного спілкування, підопічні скаржилися на застосування щодо них деякими молодшими медсестрами фізичного насильства. Проблемою є багаторічна неформальна ієрархія серед підопічних. Персонал використовує деяких підопічних для догляду і нагляду за іншими. Хоча в установі єдиний для всіх режим догляду, частині підопічних не дозволяється вдень знаходитися в житлових кімнатах. Вони змушені сидіти на незручних лавках спиною до телевізора і навіть лежати на підлозі. Водночас є велика облаштована гарними меблями затишна кімната, котра, як і три роки тому, використовується лише відвідувачами.

Жінок змушують роздягатися наголо в присутності інших під час переодягання в кімнаті денної зайнятості та коротко стригтися. В інтернаті встановлено необґрунтовані обмеження користування душовими кімнатами: гігієнічні процедури 20 жінок мають встигнути здійснити за 40 хвилин.

Звіт за результатами візиту буде направлено керівництву Житомирської облдержадміністрації та установи.

Джерело: Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини